Hátsó agy a hátsó kerék középpontjában található. Egyrészt a kerék forgáspontjaként funkcionál, másrészt ez tartalmazza a szabadonfutót, és erre rögzül a fogaskeréksor, illetve tárcsafék esetén a féktárcsa.
kónuszos/ normál golyós csapágyas
Az agyban csapágygolyók vannak, melyeket egy kónusz csavar tart a helyén, evvel lehet az agy játékát (szorulás/kotyogás) állítani.
„ipari” csapágyas
Az agyban saját házzal és tömítéssel rendelkező csapágyak találhatóak.
10 vagy 14 mm-es
A vastagabb tengely egyértelműen erősebb, de nehezebb is. Mindkét tengelyméretből elérhetőek alap szintű és profi modellek.
menetes: a racsni (szabadonfutó) az agyra menettel rögzül.
kazettás: az agy része a szabadonfutó, erre csúsznak rá és egy zárógyűrűvel rögzülnek a fogaskerekek. A kazettában általában kalapácsok találhatóak. Minél több kalapácsos, annál többet reteszel egy fordulat alatt, tehát kisebb a holtjátéka (oda-vissza forgás erőátvitel nélkül).
driveres: a szabadonfutó szerkezet kalapácsos része a fogaskerékkel egybeépített egységben a driverben található.
A fogaskerék elhelyezési oldalára vonatkozik ez a jellemző. Főleg akkor van jelentősége, hogyha szeretsz korlátokon csúszkálni. Ha jobb oldalt csúszol, akkor balos agyra lesz szükséged, hiszen így nem csúszod meg a lánctányért és a fogaskereket.
fogaskeréksor rögzítése: lehet menetes, kazettás vagy driveres, csak ilyen fogaskerékkel szerelhető
lyukszám: ez határozza meg, hogy hány küllővel, illetve hány lyukas felnivel lehet összefűzni. Ahány lyukas a felni, annyi lyukas agy kell.