Váz: A kerékpár legfőbb eleme. Rögzíti a villát, a kerekeket, hordozza az alkatrészeket, és végül, de nem utolsó sorban a bringást.
első háromszög: felsővázcső (a legfelső nagyjából vízszintes cső), alsóvázcső (az alsó lejtős cső), fejcső (ide csatlakozik a villa), nyeregvázcső (ebbe csúszik bele a nyeregcső) hátsó háromszög: lánc és támvillák (alsó vízszintes, és a ferde csövek), papucs (erre rögzül a váltó és a hátsó kerék)
felhasználási kör
A freeride egy elég tág fogalom. Jelen esetben ide soroljuk a dirt, street, és egyéb mtb szakágakat.
street: Ha többnyire az utcán ütöd el az idődet, trükköket nyomsz a talajon és minden szembejövő tereptárgyon, legyen az útpadka, lépcső vagy pad, akkor egy street vázas, egysebességes gép lehet a megfelelő. Ezek rövid láncvillákkal rendelkeznek, így könnyebb velük forogni például. Ezen kívül erősek, így tűrik is eme trükköket. Merev villával vagy 80-100 mm-es teleszkóppal rendelkeznek.
dirt: Ha földes ugrókon szeretsz szórakozni, akkor egy dirtre tervezett váz lehet a nyerő, ezek nagyobb stabilitást nyújtanak az elugrás és érkezés közben. Általában ezek is egysebességesek, és 100 mm körüli rugóúttal bíró teleszkóppal szerelik őket.
extrém mtb: Ha több mindenre használod a bringád, szeretsz hegyen is durvulni, akkor egy nagyobb rugóutas teleszkóppal szerelt, többsebességes (általában csak hátsó váltós) kerékpár lehet a nyerő.
papucs
csúszópapucsos: Ha egysebességes (single speed) bringát szeretnél, akkor egy ilyen váz a megfelelő választás. Ezek hátrafelé nyitottak, és vízszintesen engednek némi állítási lehetőséget, így a kereket hátrahúzva könnyedén megfeszíthető a lánc. Általában váltóval is használhatóak.
ejtőpapucs: Ha többsebességest szeretnél, akkor ideálisabb ez a megoldás. Ennél lefelé lehet kivenni a kereket, a helyzete fix, semerre nem mozdulhat el a tengely. A lánc feszítésére viszont csak hátsó váltóval, vagy rugós láncfeszítővel van lehetőség, így egysebességes használatra kevésbé praktikus.
átütőtengelyes ejtőpapucsos társával megegyező tulajdonságokkal bír ám merevebb váz kerék kapcsolatot eredményez ami jótékony hatással van az egyenesfutásra és fékteljesítményre
bowdenek helyzete
A bowdenek többnyire a vázon kívül futnak, az alsócső alján, vagy a felsőcső tetején, alján, ritkábban az oldalán. Az alsócső alatt vezetett bowdenek hátránya, hogy könnyebben koszolódnak, így gyakoribb karbantartást, cserét igényelnek. A felsőcső alján vezetett bowdenek a kerékpár vállra vételét zavarják. Legpraktikusabb megoldás talán a felsőcsövön vezetett bowden, ez viszont egy esetleges eséskor hamarabb okoz sérülést.